Ինչ է գնաճը? Այս տերմինը մենք շատ ենք լսում հեռուստատեսային լրատվական տեղեկագրերում, ինչպես նաև առօրյա խոսակցություններում: Եվ այնուամենայնիվ, շատերը չգիտեն այս հասկացության ճշգրիտ սահմանումը կամ պարզապես շփոթում են այն այլ կերպ ասած:
Այս հոդվածում մենք ձեզ կասենք, թե ինչ է նշանակում գնաճ, և ինչպիսի սպառնալիք կարող է դա ներկայացնել պետության համար:
Ի՞նչ է նշանակում գնաճ
Գնաճ (լատ. inflatio - փքվածություն) - ապրանքների և ծառայությունների գների ընդհանուր մակարդակի բարձրացում երկար ժամանակով: Գնաճի ընթացքում նույն գումարը ժամանակի ընթացքում կկարողանա ավելի քիչ ապրանքներ և ծառայություններ գնել, քան նախկինում էր:
Պարզ իմաստով, գնաճը հանգեցնում է թղթադրամների գնողունակության նվազման, որոնք արժեզրկվել են և կորցրել են իրենց իրական արժեքի մի մասը: Օրինակ `այսօր մեկ հացն արժե 20 ռուբլի, մեկ ամիս անց` 22 ռուբլի, իսկ մեկ այլ ամսվա ընթացքում `25 ռուբլի:
Արդյունքում ՝ գները բարձրացել են, մինչդեռ փողի գնողունակությունը, ընդհակառակը, նվազել է: Այս գործընթացը կոչվում է գնաճ: Միևնույն ժամանակ, գնաճը կապ չունի միանգամյա գների բարձրացման հետ և միևնույն ժամանակ չի նշանակում տնտեսության բոլոր գների բարձրացում, քանի որ որոշ ապրանքների և ծառայությունների ինքնարժեքը կարող է մնալ անփոփոխ կամ նույնիսկ նվազել:
Գնաճի գործընթացը միանգամայն բնական է ժամանակակից տնտեսության համար և հաշվարկվում է տոկոսներով: Գնաճը կարող է առաջանալ տարբեր գործոններով.
- պետական բյուջեի դեֆիցիտը ծածկելու համար լրացուցիչ թղթադրամների թողարկում;
- շրջանառության մեջ գտնվող ազգային արժույթի մնացած ծավալով ՀՆԱ-ի կրճատում;
- ապրանքների պակաս
- մենաշնորհ;
- քաղաքական կամ տնտեսական անկայունություն և այլն:
Բացի այդ, պետության արագ զինումը (ռազմականացումը) կարող է հանգեցնել գնաճի: Այսինքն ՝ պետբյուջեից մեծ գումար է հատկացվում զենքի արտադրության կամ գնման համար ՝ առանց բնակչությանը ապրանքներ ապահովելու: Արդյունքում, քաղաքացիները փող ունեն, բայց նրանց զենքի ու տանկի կարիք չկա, որի վրա ծախսվել են բյուջեի միջոցներ:
Կարևոր է նշել, որ նորմալ գնաճը տարեկան 3-ից 5% է: Այս ցուցանիշը բնորոշ է զարգացած տնտեսություն ունեցող երկրներին: Այսինքն ՝ չնայած գնաճին, աշխատավարձերն ու սոցիալական նպաստներն աստիճանաբար կբարձրանան, ինչը ծածկում է բոլոր թերությունները: